A sportolás az egyik legjobb dolog, amit tehetsz a szíved védelme érdekében a European Journal of Preventive Cardiology-ban publikált kutatás szerint, melyet Hollandiában végeztek több, mint 5000 középkorú és idősebb személy részvételével. Beszámoltak a sportolási szokásaikról, az alap fizikai adataikról (magasság, testtömeg, stb.), valamint megvizsgálták a szívroham és stroke kockázatát/valószínűségét az elkövetkezendő 15 évre.
A cikk eredetije a www.time.com oldalon található.
Az adatok alátámasztották, amit már rég tudunk: az elhízás/túlsúlyosság növeli a szív- és érrendszeri problémák kockázatát, a nagy testtömegű embereknél találták a legmagasabb értékeket. Amikor viszont azokat a túlsúlyos és elhízott embereket vizsgálták, akik rendszeresen sportolnak, meglepő módon nem mutattak ki megnövekedett kockázati tényezőt a normál BMI indexű aktív társaikhoz képest.
Más szavakkal tehát ez azt jelenti, hogy a rendszeres mozgás csökkenti a megnövekedett testtömeg okozta kockázati tényezőt. Megállapították, hogy az inaktivitás és az elhízás ugyanolyan, vagy legalább is nagyon hasonló hatással van a szív és érrendszer várható állapotára. Továbbra is kérdéses, hogy ezek az eredmények általánosíthatók-e a világ bármely pontján. Számításba kell venni ugyanis, hogy a hollandok között sokakra igaz, hogy napi akár 2 órát is eltöltenek mérsékelt fizikai aktivitással (pl. kerékpárral járnak dolgozni), és a kutatásban a résztvevők valamennyi tevékenységét dokumentálták és elemezték.
Minden esetre a kapott eredmény egy komoly üzenet az embereknek, hiszen kiderült, hogy a sportolás az egyik leghatékonyabb módja a szívbetegségek kockázati tényezőjének csökkentésére. Ez persze nem jelenti, hogy teljes mértékben ellensúlyozni tudja az elhízás okozta káros hatásokat, de valamelyest enyhítheti azokat.
A másik érdekes tanulság: abból, hogy valaki vékony vagy normál testalkatú, de nem sportol még nem következik, hogy egészségesebb jövő vár rá, mint a magasabb BMI indexű emberekre.
Végül pedig, a résztvevők átlagéletkora alapján megállapítható, hogy soha nem késő elkezdeni, az egészségi állapotunk javításáért mindig tehetünk. Ha eddig nem tettük, miért ne állhatnánk neki most?