TOP termékek

Blog

Bokszütések típusai és alkalmazásuk (második rész)

Dinya Vince
2015.12.17 14:25
Bokszütések típusai és alkalmazásuk (második rész)

Manapság egyre több harcművész alkalmaz nyugati boksztechnikákat, és bár sok tradicionalista ellenáll ennek a „divatnak”, számos oka van, amiért érdemes követni ezt az irányzatot. E technikák praktikusak, hatékonyak, és erejükben a klasszikus karate ütésekkel vetekednek.

Elsőkezes egyenes horogütés

Ennél az ütésfajtánál – az egyenes ütésekhez hasonlóan – a testsúly áthelyezéséből vesszük az energiát, de oldalirányú ütés lévén ezúttal az elülső láb oldaláról a hátsó láb oldalára helyezzük át testsúlyunkat. A csípő és a váll forgatásával adunk hozzá további erőt. A kar mozgása kisebb szerepet játszik, hiszen behajlított könyökkel hajtjuk végre az ütést, így csak a váll megfelelő időben történő behajlítására, majd megfeszítésére kell koncentrálnunk.

blog_bokszutesek_tipusai_2_2.jpg

Hátsókezes felütés

A hátsó kézzel végrehajtott, köríves ütésfajta. A horogütéssel ellentétben a testsúlyt az elülső lábra helyezzük át, illetve a térdek gyors kiegyenesítésével felfelé toljuk. Az energia egy részét minden esetben ebből a mozdulatból nyerjük, minél távolabb van az ellenfél, annál többet. A legtöbb erő viszont a csípő és a váll ütésirányba való fordulatából fakad. A kar és a csukló csak az ütés pillanatában feszül meg, erős kapcsolatot biztosítva az öklünk és a testünk között. Ütéskor a tenyér felénk néz.

Ütésgyakorlatok

Ezeket az ütésfajtákat a legcélszerűbb egy partner vagy edző segítségével, pontkesztyűre gyakorolni, melyet a partner fejmagasságban, éppen az ütőtávolságon kívül tart. A gyakorlás célja, hogy ütéskor a védekező kezünket ne dobjuk előre, az ütő kart pedig minél hamarabb húzzuk vissza, a hátsó láb visszacsúsztatásával egy időben. A horogütés gyakorlásához a partner befelé fordítja a pontkesztyűt, felütés esetén pedig lefelé.

Ökölvívók számára elegendő megtanulni jobb vagy bal alapállásból kivitelezni az ütéseket, de harcművészeknek minkét oldalról tudnia kell végrehajtani azokat. Ha az erősebbik oldalról már megy a gyakorlat, cseréljünk oldalt – így mindkét kézzel megtanuljuk bevinni az ütéseket.
Ahhoz, hogy több erőt vigyünk bele, elengedhetetlen fix és szabadon kilengő bokszzsákon is gyakorolni. A helyes légzés is létfontosságú – ütéskor mindig fújjuk ki a levegőt, ezáltal plusz erőt adunk bele és kevésbé leszünk kiszolgáltatva az ellenfél testünkre irányuló ütéseivel szemben.
Minden gyakorlatnál ügyeljünk arra, hogy ne csak az öklünket használjuk, hanem egész testünket és lelkünket adjuk bele az ütésbe, magabiztosan és eltökélten csináljuk – ez a koncentráció a hatékony ütések kulcsa és harci szellem lényege.

Az ütésfajtákat a fent használt sorrendben gyakoroljuk, ez megtanít az egyes mozgástípusok helyes használatára, és arra, hogy minden ütés után megfelelő helyzetbe térjünk vissza a következő ütés beviteléhez. Üssünk fej-, és hasmagasságban is, variáljuk az ütésfajtákat, kombináljuk a gyakorlatokat. Építsük be a megtanult ütéseket harcművész repertoárunkba, és használjuk őket harc közben, ezáltal rengeteget fejlődhetünk és tanulhatunk meg a saját testünkről.

W. James Kelly írása

blog_bokszutesek_tipusai_2_3.jpg