A legtöbb ember számára nem teljesen egyértelmű a különbség a harcművészet és a küzdősport szavak között, ezért azonos jelentésben használják, helytelenül. Felmerülhet tehát a kérdés: mi az eltérés, hogyan lehet megkülönböztetni őket?
Cikkünkben erre szeretnénk választ adni, olyan támpontokkal, mely segítségével könnyen eldönthető, hogy mit hová sorolhatunk, valamint befolyásolhatja a választásunkat, ha most szeretnénk elkezdeni tanulni valamelyik küzdősportot/harcművészetet.
Harcművészet: leginkább azok a stílusok és formák tartoznak ide, melyek mögött egy szellemi és/vagy spirituális rendszer is áll (pl. különböző Kung-fu stílusok, Aikido, Iaido, Tai-Chi Chuan, stb.), valamint nem a küzdelmet, és az abban való győzedelmeskedést helyezik előtérbe. Ez valóban művészet, a művész pedig az alkotást és az önmegvalósítást tartja művészete céljának. Fontosabb a kibontakozás, és valamiféle magasabb rendű elvvel való harmónia kialakítása. Általában nem rendeznek versenyeket, legalább is nem nagyobb szabásúakat (pl. országos vagy nemzetközi versenyek).
A harcművésznek rendelkezésére állnak a technikák és formák, melyeket szabadon kombinál és módosít a saját célja, és az adott helyzet szerint.
Összefoglalva tehát a test és a szellem művészete mindkét irányból egyformán megközelítve, alapanyagul használva az ősi védekező és támadó ösztönöket.
Küzdősport: általában kevésbé, vagy egyáltalán nem hordoznak kulturális vonásokat, és maximum kis mértékben foglalkoznak ilyesmivel. A szellemi síkon való harc helyett inkább a testi értelemben vett harcot fejleszti. Ez egy sport, így elsődleges szempont a mások felett való győzedelmeskedés (pl. Box, Kick-box, Birkózás, stb.), mely felülmúlja a szépség és egészség szempontjait, valamint a művészi célokat.
Összefoglalva tehát a küzdősport egy módszer a hatékony védekezésre és támadásra, valamint a sport, tehát az előzőek szabályok között való űzésére. Általában nagy szabású versenyeik is vannak (pl. Országos, Európa és Világ Bajnokságok).
Természetesen a 2 fogalmat bizonyos stílusok esetében nem könnyű szétválasztani, csak hogy egy példát említsünk, a Karatét lehet küzdősportként és harcművészetként is művelni.
Reméljük írásunkkal segíteni tudtunk eligazodni a fogalmak között, hogy különbséget tehessünk, mikor melyiket érdemes használni.