A klasszikus karate ruha (gí) hófehér színe tisztaságot és eleganciát sugároz melynek története a karate fejlődésével halad. Ahogy a sportág fejlődik úgy lesznek a ruhák egyre specifikusabbak és ellenállóbbak.
Ma már külön ruhát viselnek a küzdelemhez (kumite) és mást használnak a formagyakorlatoknál (kata). Ezen kívül az újabb kori karate ágazatokban a ruházat formája és színe is változó, ami olykor tudásszintet jelez, de a legtöbbször az adott stílus sajátja. Például a kyokushinkai-ban a gí jóval masszívabb és rövidebb a kabát ujja ( a heves küzdelmek miatt), vagy egyes kempo stílusoknál fekete esetleg piros ruházatot viselnek a gyakorlók míg a klasszikus karate ( pl: shotokan, shito-ryu…stb) ágazatokban még mindig a hófehér a szokás.
A teljes ruházat stílustól függetlenül, nadrágból, kabátból és egy tudásszintnek megfelelő övből áll.
Sportágak, ahol használják:
Természetesen a tradicionális karate irányzatoknál és minden más karatéra végződő sportágakban, de az erősebb anyagból készülteket az Aikido-ban is előszeretettel viselik. Így például shotokan, shito-ryu, gojo-ryu, wado-ryu, a kempo összes fajtája, kyokushinkai, zen-do….stb.
Mérete:
A karate gí mérete, mint minden más ruhánál, magasság és testalkat függő. Az általános számozás 100 cm-től kezdődik és általában 210 cm-ig terjed. Egy 175 cm magas átlagos testalkatú emberre 180-as ruhát érdemes vásárolni, hogy a karatéka kényelmesen tudjon benne mozogni, ráadásul a ruhák mosás után többnyire összemennek (kb. 5-6%-ot).
Formája:
Fontos megjegyezni, hogy a karate ruha nem divatcikk! Nem kell, hogy jól álljon, feszüljön, vagy kihozza vonalainkat. A gí elsősorban legyen kényelmes, ne túl hosszú, ne túl rövid, a lényeg, hogy ne akadályozzon minket a szabad mozgásban. Egyedül a keményebb anyagú kata ruháknál érdemes nézegetni magunkat a tükörben, hiszen nem mindegy, hogy egy formagyakorlatnál a gí milyen módon áll rajtunk.
Anyaga:
A régi időkben a ruhákat erős vászonból készítették, ma már pamutból és műszálból csinálják. A Saman Kyo, Budo Black és Basic Kata ruha vastag és 100% pamutból készül, míg a Kumite ruha (55% pamut, 45% polyester) és a Little valamint Light általános ruhák (35% pamut, 65% polyester) kevert szálas anyagból készülnek.
Tisztítás:
A ruhák a mosástól kb. 5-6%-os mértékben összemennek.
Soha ne mossa harcművészeti ruháját 30C, maximum 40C-nál melegebb vízben és kerülje a fehérítő vegyszereket. Általános tapasztalat, hogy a pamut és kevertszálas harcművészeti ruhák, megfelelő hőmérsékletű mosás mellett kb. a harmadik mosásra nyerik el végleges méretüket. (Tehát utána már nem mennek jobban össze.)
A gyorsan növő gyerekek esetében előfordul, hogy a szülők egy számmal nagyobb ruhát vesznek. Természetesen olcsóbb felvarrni a Karate nadrág szárát, mint fél évente újat venni, de vigyázzanak, hogy a felvarrást is csak a 3.-4. mosás után tegyék meg.
Kedves anyukák!
Próbálják elfogadni, hogy csemetéjük ruhája a használatba vétel után már nem fog fehéren tündökölni, és kerüljék a ruha főzését, fehérítését. Ezekkel a tisztító eljárásokkal a ruha fehér színe természetesen fenn tartható, de a ruha élettartamát akár 60-70%-kal is rövidítheti!!!!!
További kérdésekkel forduljon hozzánk bizalommal boltunkban, telefonon vagy küldjön e-mail-t!