A kezdők és a sporttal ismerkedők legnagyobb félelme a könyökütés. Ez az ütésfajta igazi titkos fegyver, a legtöbb vérveszteséggel járó sérülés okozója. Olyannyira hatékony módszer, hogy még a nyugati harcművészek is félnek tőle, rendszerint külön kérik, hogy ne alkalmazzák ellenük küzdelmek során. A Muay Thai ismert arról, hogy az emberi test minden részét különböző fegyverként használja. Minden ilyen „fegyvernek” van egy specifikus része, mozgása és célpontja, amivel a legtöbbet lehet kihozni belőle. Ennek a módszertannak a könyökre vonatkozó pontjait veszi számba ez a cikk.
A Muay Thai-ban a könyök két részét használják ütésre: az alkar és a felkar végződéseit. Az előbbi hatékony alkalmazásához ütés előtt a célpont felé kell emelni, az utóbbi esetében pedig fontos, hogy – sok hiedelemmel ellentétben – a csontot használjuk ütésre, nem pedig az izmot, így nagyobb hatékonyságot érhetünk el vele, és csökkentjük a sérülés kockázatát.
A könyöktechnikát gyakran a „Muay Thai késének” is hívják, nem véletlenül: ahelyett, hogy teljes erővel ütnénk vele, célszerűbb finomabban és gyorsan használni. A cél az, hogy a megfelelő szögben, a megfelelő időben alkalmazzuk. Ebben az írásban az öt leggyakrabban megcélzott területet vesszük végig. A biztonság érdekében jobb, ha ezeket boxzsákon, vagy élethű bábun gyakoroljuk, az esetleges sérüléseket elkerülendő.
A cél: száj/orr
Vegyünk fel egy stabil pozíciót. Balkezesek a jobb lábukat tegyék előre és jobb könyökkel vigyék be az ütést, lehetőleg úgy, hogy az ellenfél számára az először horogütésnek tűnjön. Erős test- és lábmunkát igényel az ütés, és lényeges hogy előre irányuljon, ne pedig felfelé – ettől igazán hatékony ez a technika. A kar mozgatása nem is feltétlen szükséges, az erőt lábból és testből visszük az ütésbe.
Ezt a módszert sokszor alkalmazzák olyankor, ha az ellenfél erőteljes ütésre vagy földre terítésre készül, ilyenkor kiszolgáltatottak a könyökütés ellen.
A cél: szem/halánték
Ehhez a célponthoz legtöbbször átlós könyökütést alkalmaznak, amely sokszor egy egyenes könyökütést követ. Ez könnyen végződhet kiütéssel, főleg ha az ellenfél az ütés közben felemeli a fejét és az állát találjuk el. Ha előre mozgatja a fejét, valószínű, hogy az ütés felszakítja a szemöldökét.
Mielőtt bevisszük az átlós könyökütést, helyezzük a bal lábunkat előre, a jobbat pedig stabilan tartsuk hátul. Az erőt a csípő-, derék-, és vállmozgással visszük bele, nem pedig karból. Az ütés íve olyan kell, hogy legyen, mintha a saját vállunkat akarnánk megütni.
A cél: áll/állkapocs
Ehhez a célterülethez használjuk a felkarcsont végződését, és egy döfés-szerű mozdulattal üssük meg az ellenfél állát. Ez egy alattomos és igen hatékony technika, ami könnyedén végződhet kiütéssel, főleg ha ellenfelünk nyitva hagyja a száját. Manapság elég ritkán alkalmazzák ezt az ütést, a legtöbben old-school technikaként tartják számon.
Miután bevittük az ütést, azonnal vegyünk fel egy stabil pozíciót: ha bal kézzel ütünk, helyezzük a bal lábat előre és kicsit jobbra, a jobb lábat hátrébb és enyhén balra.
A cél: homlok
Vegyünk fel egy stabil állást és használjuk a jobb könyökünk alkarvégződését. Ez az egyetlen olyan könyöktechnika, amelynél teljes erőt kell alkalmaznunk, hogy még akkor is hatékony legyen, ha az ellenfél feltett karokkal védekezik. Az ütés íve olyan legyen, mintha a bal vállunkat akarnánk megütni. Ha tapasztalt ellenféllel állunk szemben, valószínű, hogy felkészül az ütésre, és védekezik – ha rosszul ítéli meg a helyzetet, könnyen végezheti törött orral.
Ehhez a technikához rengeteg gyakorlás szükséges, mert nem a megszokott módon kell mozognunk hozzá. A hátul lévő jobb lábbal toljuk előre testsúlyunkat, a jobb keresztütéshez hasonlóan nem lépünk egyik lábbal sem, csak testből kivitelezzük az ütést.
A cél: orr
Ha enyhén jobbra helyezkedünk el az ellenféltől, jó pozícióban vagyunk egy lendített könyökütéshez. Ezúttal használjuk a bal könyök hátsó csúcsát, és egy fél csípőfordulattal vigyük bele az erőt. A legtöbb Muay Thai-ban alkalmazott technikához hasonlóan rövid és direkt ütést kell kiviteleznünk, hogy hamar visszaállhassunk egy biztonságos pozícióba. Ha elvétjük az ütést, az ellenfél könnyen támadásba lendülhet, így fontos hogy hatékonyan védekezzünk.
Daniel C. Docto írása