A taekwondo (melynek jelentése: a lábbal és kézzel küzdés művészete) egy alapvetően ütéseken, rúgásokon és hárításokon alapuló harcművészeti ág, melynek eredete a XX. század közepéig nyúlik vissza.
Az 1940-es 50-es években a koreai Choi Hong Hi nagymester 24 formagyakorlatra alapozva fejlesztette ki, majd hivatalosan 1955-ben alapította meg magát a stílust. Kialakulására egyaránt hatást gyakoroltak a japán és a kínai harcművészetek. Choi Hong Hi, a koreai hadsereg tábornokaként először a karate gyakorlását építette be a katonai kiképzésbe, de ellenmondásosnak találta, hogy a Koreát sokáig elnyomó japánok tradicionális technikáit tanítja katonáinak. Elkezdte tehát kialakítani és csiszolni saját stílusát, amely számos kisebb iskola tanait is magában foglalta. Idővel így lett a taekwondo Dél-Koreában a hadsereg és a rendőrség különleges alakulatain belül egyfajta kemény kiképzési közelharc rendszer („military karate”). A későbbiekben ebből fejlődött tovább a nagyközönség által ma is ismert teljes értékű harcművészetté.
A taekwondonak két fő vezető világszervezete: az International Taekwondo Federation (ITF) és a World Taekwondo Federation (WTF).
A diákok jellemzően egyenruhát viselnek, melyet derékövvel kötnek össze. A két irányzatnak különböző formaruhái vannak. A leglátványosabb különbség a felső részükben van, az elől keresztbe hajtható köntös az ITF stílushoz tartozik, míg a V vagy Y nyakú belebújós a WTF (Kukkiwon) irányzathoz. Mindkét ruha szabása lehetővé teszi, hogy a sportolók a lehető legkényelmesebb viseletben edzenek és küzdjenek.
Anyaguk: kevert szálas pamut-polyester.
Tisztítás:
Fontos: A ruhák a mosástól kb. 5-7%-os mértékben összemennek. A megfelelő méret kiválasztásánál kerekítsen felfelé (pl.:165cm-es testmagasság esetén az ajánlott méret a 170cm-es.). Általános tapasztalat, hogy a harcművészeti ruhák megfelelő mosás mellett a harmadik-negyedik mosásra nyerik el végleges méretüket.
- Maximum 30 °C-on mosható.
- Erős mosószer használata és vegytisztítás tilos.
- Vasalni tilos.
- Szárítógépbe tenni tilos.
Kedves anyukák!
Próbálják elfogadni, hogy csemetéjük ruhája a használatba vétel után már nem fog fehéren tündökölni, és kerüljék a ruha főzését, fehérítését. Ezekkel a tisztító eljárásokkal a ruha fehér színe természetesen fenn tartható, de a ruha élettartamát akár 60-70%-kal is rövidítheti!!!